Вие не сте најавени.


Добредојде, Гостин
Те молам Најави се или Регистрирај се.    Ја изгуби лозинката?
Re:BCAA amino-kiselini (1 гледа) (1) Гостин
Оди најдолу Одговори Претпочита: 0
ТЕМА: Re:BCAA amino-kiselini
#206
Baze (Посетител)
Gold Boarder
Пораки: 196
graphgraph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Пол: Машко baze_bilderceto@hotmail.com Град: Stip Роденден: 1991-12-08
BCAA amino-kiselini пред 6 години Карма: 16  
BCAA
Амино киселините не се само материјал за изградување на мускулна маса,тие имаат разноразни функции во нашето тело.

BCAA (leucin, izoleucin i valin) се есенцијални амино-киселини со разграден ланец кој се неопходни за биосинтезната станица во мускулното ткиво,така да ги чуваат гликогенските резерви во мускулот и на тој начин го заштитува од разложување за време на напорни тренинзи од кој ниа спортистите сме секојдневно изложени.За разлика од јагле-хидратите кој кој на телото му овозможуваат потребна енергија амино-киселини на телото му овозможуваат дополнителна енергија и на тој начин ни обезбедува да одеме преку нашите граници .БЦАА се користат со години наназад како суплементи и најголеми потрошувачи сме ние бодибилдерите . млеко,млечни производи,соја,црвено месо и јајца се најголеми извори на БЦАА.Исто така whey протеинот и EGG протеинот се големи извори на овие амино-киселини.Бидејки е тешко да се внесе во телото онолку колку што е препорачано дневна количина на овиа амино киселини,се користат како суплементи.Истражувањата докажале дека амино-киселините со разграден ланец (БЦАА)обично ја чуваат мускулната маса во екстремно тешки околнисти(викока температура,исцрпеност,долготрајни тренинзи..... и тн.)Освен како добар пријател на мускулите овие амино-киселини благотворно делуваат на организмот и вршат негова регенерација.препорачана доза за дневно суплементирање на овиа амино киселини е 10-20 грама.(обично се пие пред и после тренинг) .
poz
 
  The administrator has disabled public write access.
#262
Manimal (Посетител)
Junior Boarder
Пораки: 32
graphgraph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Re:BCAA amino-kiselini пред 6 години Карма: 1  
Prasanje do Kiril papaz ..
Admine me intersiraa tabletite od bcaa edna tableta kolku vkupno bcaa sodrzi?
 
 
Последен пат уредено: 11/12/2008 06:21 од .
  The administrator has disabled public write access.
#264
Администратор (Admin)
Преку знаење и одговорност до контрола.
Admin
Пораки: 1005
graph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Пол: Машко kiril.papaz Body Building - Macedonia Град: Битола / Скопје
Re:BCAA amino-kiselini пред 6 години Карма: 16  
Мирко,

BCAA во капсули од Optimum Nutrition и Universal Nutrition: 1 грам (во 2 капсули).
 
 
Искрен поздрав,

Кирил Папаз

ул.Ѓуро Ѓаковиќ бр.18 лок.4 (Кај Грчка амбасада), Скопје
Пон.-Пет. 08:00-21:00, Саб. 10:00-20:00
Тел. 02/60 90 440, Моб. 078/917-992 072/274-259

kiril@bodybuilding.com.mk
www.bodybuilding.com.mk www.gladijatori.com
  The administrator has disabled public write access.
#266
Manimal (Посетител)
Junior Boarder
Пораки: 32
graphgraph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Re:BCAA amino-kiselini пред 6 години Карма: 1  
Na toa i mislev, no ne mi se veruvase deka 1gr ke ima vo dve kapsuli prosto neverojatno...
 
 
Последен пат уредено: 11/12/2008 06:58 од .
  The administrator has disabled public write access.
#267
Manimal (Посетител)
Junior Boarder
Пораки: 32
graphgraph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Re:BCAA amino-kiselini пред 6 години Карма: 1  
bcaa stack od universal 500gr ima, i kolku cini??
i dali ima nekoe pakuvanje bcaa od optimum osven powder i universal osven bcaa stack vo prasok?...poz
 
  The administrator has disabled public write access.
#268
Администратор (Admin)
Преку знаење и одговорност до контрола.
Admin
Пораки: 1005
graph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Пол: Машко kiril.papaz Body Building - Macedonia Град: Битола / Скопје
Re:BCAA amino-kiselini пред 6 години Карма: 16  
Мирко,

Еве подетална „математика“:

1. BCAA 400 капсули = 200 гр BCAA = 1920,00 МКД. Значи 1 гр = 9.6 МКД
2. BCAA 336 гр во прошок = 2130,00 МКД. Значи 1 гр = 6.3 МКД
3. Во прашок е поевтин за цели 35% но полесен за носење и конзумирање е во капсули.

И под број 1 и 2 се BCAA Optimum Nutrition.
 
 
Искрен поздрав,

Кирил Папаз

ул.Ѓуро Ѓаковиќ бр.18 лок.4 (Кај Грчка амбасада), Скопје
Пон.-Пет. 08:00-21:00, Саб. 10:00-20:00
Тел. 02/60 90 440, Моб. 078/917-992 072/274-259

kiril@bodybuilding.com.mk
www.bodybuilding.com.mk www.gladijatori.com
  The administrator has disabled public write access.
#494
loskovski (Посетител)
Junior Boarder
Пораки: 37
graphgraph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Re:BCAA amino-kiselini пред 5 години, 11 месеци Карма: 0  
Na ULtimate nutrition BCAA se 2000 denari 400 grama sto znaci se poeftini i se dosta pokvalitetni vo odnos na ostanatite bidejki imaat i tautin vo niv.

2000 denari 400 grama====5 denari gram
pozzzzz
 
  The administrator has disabled public write access.
#918
Администратор (Admin)
Преку знаење и одговорност до контрола.
Admin
Пораки: 1005
graph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Пол: Машко kiril.papaz Body Building - Macedonia Град: Битола / Скопје
Re:BCAA amino-kiselini пред 5 години, 10 месеци Карма: 16  
Есенцијалната амино киселина Леуцин e исто така е една од трите разгранети амино киселини (BCAA). Значи знаете дека има главна улога во вашето искуство на градење мускули. Истражувањето објавено во Journal of Nutrition and Metabolism открива дека значителни дози Леуцин даваат анаболна како и анти-катаболична поткрепа. Ова значи дека спречува разлагање на мускулното ткиво, а истовремено поттикнува повторно градење. Е тоа е совршениот додаток за после-тренинг.



Вашиот Леуцин можете да го примите од пилешки гради, конзерви туна и филети лосос но за голем внес на есенцијални амино киселини ви го препорачуваме готовиот пијалок Extreme Body 50. Со 50 гр веј и млечен протеин по конзерва ова е еден јак шејк и со витамини и минерали. Неме шеќер, масти и холестерол.
 
 
Искрен поздрав,

Кирил Папаз

ул.Ѓуро Ѓаковиќ бр.18 лок.4 (Кај Грчка амбасада), Скопје
Пон.-Пет. 08:00-21:00, Саб. 10:00-20:00
Тел. 02/60 90 440, Моб. 078/917-992 072/274-259

kiril@bodybuilding.com.mk
www.bodybuilding.com.mk www.gladijatori.com
  The administrator has disabled public write access.
#922
Стефан (Посетител)
Smile Now, Cry Later
Senior Boarder
Пораки: 44
graphgraph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Пол: Машко usuckbigtime-@hotmail.com Град: Скопје Роденден: 1989-11-07
Re:BCAA amino-kiselini пред 5 години, 10 месеци Карма: 0  
Може ли да се изврши споредба на BCAA од Optimum (незнам кои се добри) и на Amino Bolic од Ultimate ?
 
  The administrator has disabled public write access.
#2473
loskovski (Посетител)
Junior Boarder
Пораки: 37
graphgraph
корисникот е Offline Кликни за да го видиш профилот на корисников
Re:BCAA amino-kiselini пред 5 години, 5 месеци Карма: 0  
Toa se 2 razlicni raboti bidejki vo BCAA ima samo 3 amino grupi a vo Amino bolicot ima mnogu amino kiselini plus taurin i zatoa nemozat da se sporedat...Najdobro zemi si samo BCAA na bilo koja firma mozes i na ultimate ili pak na ON..No na ultimate se dosta poeftini 1800 denari a na ON se 2130....pozdrav
 
  The administrator has disabled public write access.
Оди најгоре Одговори
Powered by FireBoardповикај ги најновите пораки директно на десктоп